ورود به کنترل پنل:
کاربران ویندوز  |  کاربران لینوکس

تلفن : 4 - 3573 8832 (21) 98+

پشتیبانی :  (تلگرام) 09359357292سوالات متداول

با دقت در بین سوالات متداول مطرح شده پاسخ خود را جستجو کنید.

سؤال 1: نام دامنه چیست؟

Domain (دامنه) در فارسی به معنی قلمرو یا گستره می باشد که محور اصلی وب سایت ها و کلیه فعالیتهای آنلاین و تجارتهای الکترونیکی است. نام دامنه (Domain) نشان دهنده محتوا و خلاصه مطالب و عناوینی است که کاربر اینترنتی انتظار دارد با آن روبرو شود. به عبارتی دیگر نام دامنه (Domain)  گویای هدف سازنده وب سایت است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از این رو انتخاب نام دامنه بسیار حیاتی و تاثیرگذار است.

Domain یا دامنه که به صورت دامین یا دومین نیز عنوان می شود، نامی است که همیشه با یک پسوند همراه بوده است و با نقطه از آن جدا می شود. (مانند .com, .ir, .net, .org و ...)

دامنه یک رشته شناختی است که قدرت، کنترل  و خودمختاری یک  مدیر را در فضای اینترنت مشخص می کند.  اسامی دامنه ها توسط قوانین و سلسله مراتب سیستم اسامی دامنه (DNS) مشخص می شوند. از نقطه نظر فنی، هر نامی که در DNS ثبت شده باشد یک نام دامنه محسوب می شود. اسامی دامنه ها درمحیط های  شبکه های مجازی مختلف و در نامگذاری های به خصوص وهمچنین به منظور آدرس گذاری به کار می روند. به طور کلی نام دامنه پروتکل اینتترنتی یا همان IP را نشان می دهد. این IP می تواند شامل یک کامپیوتر شخصی که برای اتصال به اینترنت استفاده می شود و یا یک سرور که کار میزبانی یک سایت را بر عهده دارد و یا خود سایت اینترنتی باشد.

اسامی دامنه ها به صورت زیردامنه (Subdomain) و یا تابعی از DNS اصلی سازمان دهی شده اند. سطح اول این اسامی دامنه های top-level-domains(TLD) خوانده می شوند که شامل gTLDs) Generic Top Level Domains)  مانند دامنه های پرکاربرد com,info,net و org و کد کشوری top-level-domains (ccTLDs)  می باشد. سطح پایینتر  دامنه های Top Level در سیستم سلسله مراتبی DNS سری دوم و سوم دامنه هایی هستند که معمولاً توسط کاربران نهایی که مایل به اتصال به شبکه داخلی اینترنت، ایجاد منابع عمومی قابل دسترسی دیگر در اینترنت و یا اجرایی وب سایت ، مورد استفاده قرار می گیرند.  این اسامی دامنه ها معمولاً توسط ثبت کنندگان دامنه ها  که خدمات خود را در اختیار عموم قرار می دهند مدیریت می شوند.

 Fully qualified domain name(FQDN) دامنه ای است که در DNS  به طور کامل تعریف شده و هیچ بخشی از آن حذف نشده است. با وجود اینکه اسامی دامنه ها معمولاً حساس به حروف بزرگ و کوچک نیستند، ولی معمولاً بصورت حروف کوچک نوشته می شوند.

سؤال 2: "ثبت یک نام دامنه" به چه معناست؟

سیستم نام دامنه اینترنتی(DNS) شامل یک دایرکتوری، سلسله اطلاعات سازماندهی شده از تمام نامهای دامنه ها و کامپیوترهای مربوط به آنها ثبت شده برای افراد و یا شرکت های مختلف می باشند.  خود را به شرکت های خاص و افرادی که با استفاده از اینترنت ثبت شده است. هنگامی که یک دامنه را ثبت می کنید، این دامنه با کامپیوتری که در اینترنت وجود دارد در ارتباط می باشد و تا زمانی که نام دامنه ثبت شده باشد این ارتباط نیز پا بر جا خواهد بود.

سؤال 3: آیا نام و اطلاعات تماس برای عموم قابل دسترسی است؟

بله، اطلاعات مسئول نامهای دامنه برای حل سریع مشکلات فنی و اجرای قانون حمایت از مصرف کننده، علامت تجاری، و قوانین دیگر در دسترس عموم قرار می گیرند. این اطلاعات توسط ثبت کننده در سایت "who is" قرار داده می شود.

سؤال 4: ثبت یک دامنه تا چه زمانی اعتبار دارد؟ آیا می توان آن را تمدید کرد؟

پایاهاست این امکان را برای شما فراهم می کند تا دامنه خود را به طور سالانه ثبت و تمدید کنید و این خدمات را برای مدت یک تا ده سال به شما ارائه می دهد.

سؤال 5: هزینه ثبت یک دامنه چقدر است؟

قیمت ها بسته به نام انتخابی شما متفاوت هستند. برای اطلاع از فهرست نام دامنه و قیمت آنها اینجا کلیک کنید.

سؤال 6: چگونه می توانم دامنه خود را حفاظت نموده و ایمنی آن را تضمین کنم؟

اگر دامنه خود را در OnlineNIC ثبت کنید، می توانید "ID Shield" و "Domain locking" را برای این منظور فعال کنید.

سؤال 7: چه مدت طول می کشد تا یک دامنه ثبت شده و یا منتقل شود؟

ثبت دامنه تنها چند دقیقه طول می کشد ولی از چند دقیقه تا 48 ساعت طول می کشد تا دامنه های ثبت شده در اینترنت قابل دسترسی باشند. این تأخیر به دلیل این است که پایگاه داده های DNS ها فقط روزی یک بار update می شوند. پایگاه داده به روز می شوند تنها یک بار در روز، باعث تاخیر شده است.

سؤال 8: قوانین ثبت دامنه های .net و .org چیستند؟

قوانین این دامنه ها همان قوانین موجود برای دامنه .com هستند و هیچ تفاوتی ندارند. از زمانهای قبل تر، دامنه  .net توسط سازمان های درگیر در فعالیت های زیرساخت اینترنتی استفاده شده و دامنه .org را غالبا توسط سازمان های غیر انتفاعی استفاده می شده است.
اما قوانین دامنه .ir متفاوت هستند. برای اطلاع از ضوابط و شرایط ثبت نام دامنه اینترنتی (تحت.IR) اینجا کلیک کنید.

سؤال 9: چگونه می توان در دسترس بودن یک دامنه را برای ثبت چک کنم؟

روی PayaHost Whois کلیک کنید.

سؤال 10: میزبانی وب چیست؟

میزبانی وب در واقع فضای مجازی مشخص بر روی یک وب سرور است ، به طوری که می توان وب سایت را بر روی این فضا منتشر نموده و در درسترس عموم قرارا داد.

سؤال 11: عبارتند های PHP, ASP, Perl و غیره چیستند؟

این عبارات زبان های برنامه نویسی هستند که به صورت علائم اختصاری نمایش داده شده اند. هر زبان برنامه نویسی آن مزایا و استفاده خود را دارد. بهترین کار این است که خودتان جستجو کرده و بهترین زبان برنامه نویسی که مطابق نیازهایتان است را پیدا کنید.

سؤال 12: MySQL، MS-SQL، و غیره چیستند؟

MySQL و MS-SQL سیستم های پایگاه داده هستند. با توجه به خدماتی که هاست شما ارائه می دهد، می توانید یک پایگاه داده برای سازماندهی داده های خود استفاده کنید. دقت داشته باشید که MS-SQL فقط بر روی ویندوز قابل ارائه می باشد. 

سؤال 13: فضا و پهنای باند / انتقال داده دقیقاً به چه معناست؟

فضای دیسک میزان فضایی است که وب سایت شما حداکثر تا آن مقدار مشخص میتواند استفاده کند. .هر فایل بر روی وب سایت شما باید جایی در سرور شما ذخیره شود و هر فایل حجم متفاوتی دارد.
پهنای باند / انتقال اطلاعات، میزان اطلاعاتی است که سرور به سایت شما اجازه می دهد در مدت یک ماه ارسال/دریافت کند. انتقال اطلاعات معمولا در مقیاس گیگابایت (میلیاردها بایت) اندازه گیری می شود.

سؤال 14: چه تفاوت بین Linux hosting و Windows hosting وجود دارد؟

زبان های برنامه نویسی مختلفی که برای ساخت وب سایت استفاده میشوند بر روی سیستم عاملهای مختلفی کارایی دارند. به عنوان مثال اگر وب سایت شما با ASP/ASP.NET نوشته شده است شما می بایست از میزبانی ویندوز استفاده کنید، و اگر وب سایت شما با PHP نوشته شده است بهتر است از میزبانی لینوکس استفاده نمائید.

لازم به ذکر است که برای استفاده از هر میزبانی وبی نیازی نیست که شما لزوما کار با سیستم عامل مربوطه را بلد باشید زیرا تمام تنظیمات از طریق کنترل پنل میزبانی انجام میشود که استفاده از آن بسیار ساده است.

سؤال 15: چگونه می توانم به کنترل پنل هاست خود ( Host Control Panel ) دسترسی داشته باشم؟

از طریق آدرس های زیر میتوانید به کنترل پنل پایا هاست خود دسترسی پیدا کنید:
آدرس کنترل پنل هاست ویندوز: http://admin.payahost.com
آدرس کنترل پنل هاست لینوکس: http://admin.payahost.net

سوال 16: چه برنامه های کاربردی از پیش نصب شده اند؟

PhpBB, Post Nuke, Movable type ( English or Persian version ), Joomla, OSCommerce, ...
پایاهاست این برنامه ها را رایگان نصب می کند.

سؤال 17: کجا می توانم فایل ها را upload کنم؟

وارد کنترل پنل خود شده را، "website &domains ---- File Manager" را انتخاب کنید و یا می توانید وارد FTP شده و فایل های خود را در فولدر "httpdocs" آپلود کنید.

سؤال 18: آیا شما .NET Framework 4 و MS-SQL 2008 را هم پشتیبانی می کنید؟

بله پشتیبانی می کنیم.

سؤال 19: آیا می توانم یک زیر دامنه مانند "sales.mydomain.com" داشته باشم؟

بله، شما قادر خواهید بود زیر دامنه خود را، مثل "sales.yourdomainname.com" داشته باشید. زیر دامنه ها اساساً زیر شاخه یا پوشه ایجاد شده تحت دامنه اصلی هستند که یک وب سایت کامل با نام کاربری و رمز عبور وaccount خود محسوب می شود.

سؤال 20: چگونه می توانم دامنه های فرعی را به account خود اضافه کنم؟

دامنه های فرعی و یا Domain Alias را میتوان در کنترل پنل میزبانی و در مسیر زیر اضافه نمود

website & domains ---- add new domain alias

سؤال 21: چگونه می توانم ایمیل های خود را چک کنم؟

ساده ترین راه  استفاده از وب میل می باشد. شما می توانید از طریق آدرس http://webmail.yourdomain  ایمیلهای خود را چک کنید

ضمنا شما می توانید پست الکترونیکی خود را از طریق Outlook, Outlook Express و, Eudoraچک کنید.

سؤال 22: چگونه می توانم Outlook Express-XP یا Windows Mail-Vista را راه اندازی کنم؟

لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

1 - Outlook یا Outlook Express را باز کنید.2 - بر روی منوی Tools کلیک کنید و accounts را انتخاب کنید ...3 – ابتدا روی Add و سپس روی mail کلیلک کنید...4 - نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید و سپس روی next کلیک کنید...5 آدرس ایمیل خود را ( این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ) در بخش نشان داده شده وارد کنید.6 – به ایمیل خود(mail.yourdomain.com) در بخش ایمیل های دریافتی (POP3، IMAP یا HTTP) سرور وارد شوید.ایمیل خود (mail.yourdomain.com) را در سرور ایمیل خروجی (SMTP) وارد کنید. سپس روی next کلیک کنید.


7 – آدرس کامل ایمیل خود ( این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ) را در قسمت account name، رمز عبور را در قسمت password وارد کرده و سپس روی next و در انتها روی finish  کلیک کنید.


8 - mail.yourdomain.com را هایلایت کرده و روی Properties کلیک کنید.9 - بر روی tab سرور، My server requires authentication را چک زده (انتخاب کنید) و سپس روی OK کلیک کنید.
10 - انجام شد!

سؤال 23: چگونه می توانم Microsoft Outlook 2007 را راه اندازی کنم؟

راه اندازی آن مانند  Outlook Express و  Windows Mail است.  Microsoft Outlook 2007 به صورت خودکار POP3 و SMTP را configure می کند. فراموش نکنید گزینه My server requires authentication را در tab  سرور انتخاب کنید و پورت ارسال ایمیل را بجای 25 روی 587 ست کنید